Slovenský jazyk English Deutsch Italiano Русский язык
Chorus Iglovia
      Nájdete nás aj na
     
      FACEBOOK-u
  najnovší článok
 Brno a Olomouc 2024

Morava 2024

Brno, Olomouc 31. mája 2024 - Miešaný spevácky zbor CHORUS IGLOVIA koncertoval v Brne a Olomouci.

Brno, 31.5.2024

      Vo štvrtok 30.5.2024 sadá 31 členov miešaného speváckeho zboru CHORUS IGLOVIA a časť ich rodinných príslušníkov do autobusu s naším známym šoférom Petrom Malecom a smeruje do Brna. Prvá zastávka je za Žilinou, potom nás už privítalo druhé najväčšie mesto v Čechách a na Morave – Brno.
      Ubytovanie v hoteli Austerlitz bolo rýchle a bez problémov, pretože bolo pripravené vopred. Bývame v podstate v centre Brna, čo na druhý deň po raňajkách plne využívame.
      Je piatok 31.5.2024 a naša prvá cesta v Brne smeruje na hrad Špilberk, kde sme si najprv pozreli neslávne slávne kazematy, teda väznicu z čias Jozefa II. a bolo to fakt „zážitkové“. Potom sme smerovali na hrad Špilberk, kde je prehliadka už bez sprievodcu, ale aj keď sme mali prehliadku hradu vyše 2 hodiny, zistili sme, že to ani zďaleka nestačí. Museli sme sa však pohnúť ďalej, pretože nás, podľa plánu, čakalo prvé spevácke vystúpenie.
      Tak sadáme na krátko do autobusu a smerujeme do Katedrály sv. Petra a Pavla v Brne, ktorú sme si pozreli a po prvý raz sme si aj zaspievali sakrálnu časť nášho programu, teda 6 piesní. Prítomní návštevníci-diváci reagovali spontánnym potleskom a my sme mali veľmi dobrý pocit. Najmä pri záverečnom AMEN v piesni Ave Maria, kedy mala aj väčšina spevákov „hušu skuru“.
      To však už ideme peši do samotného centra Brna na Zelný trh, kde máme asi 90 minút voľno, ktoré využívame na obed. Potom sa spoločne presúvame k pódiu ku Starej radnici, kde máme dohodnuté vystúpenie s kultúrnou predstaviteľkou TIC Brno p. Havířovou. Tá nás privítala a veru zotrvala v „hľadisku“ (čo bolo malé námestíčko) až do konca nášho koncertu. Pred Starou radnicou sme zaspievali 13 piesní svetského charakteru a diváci nešetrili potleskom. Mimochodom diváci prichádzali, odchádzali a niektorí zotrvali celý čas, niektorí menej. V každom prípade v nás ostal dobrý pocit, že sme predviedli niečo z toho, čo dokážeme a niekde, kde sme ešte nespievali. Po koncerte nám zostal čas na prehliadku centra Brna. Takmer všetci ju využili, niektorí speváci stihli aj „Oldies disco“.
      Je sobota 1.6.2024 a my po raňajkách opúšťame Brno a smerujeme do Olomouca, do Arcidiecézneho múzea a do Kostola sv. Václava. Múzeum bolo naplánované, kostol bol však „naviac“. Príležitosť sme využili, pretože po prehliadke Múzea sme si pozreli aj samotný kostol so sprievodkyňou Kristínou a, samozrejme, sme si tam aj zaspievali náš pripravený sakrálny repertoár, teda 6 piesní. Po prehliadke kostola a samotnom speve ešte využili niektorí členovia ponuku na výstup na vežu a aj nám z nej zamávali.
      Sadáme do autobusu a ideme sa v Olomouci ubytovať do hotela FLORA, ktorý bol skutočne skoro priamo v centre, pretože na Horné námestie to bolo nie viac ako 500 m. V tento deň už máme zborové voľno, takže všetci „vybehli“ do starého mesta Olomouca, obdivovať pamiatky (nielen) na Hornom a Dolnom náměstí. Večer už aj cítime únavu, ale takú „zaslúženú“.
      Je nedeľa 2.6.2024 a my po raňajkách opúšťame Olomouc a smerujme na Svatý kopeček, pútne miesto - bazilika a viacero cirkevných budov nad Olomoucom. Tu máme dohodnutú prehliadku Múzea na Svatom kopečku a koncert v bazilike. Všetko plníme do bodky, aj keď nás po príchode na Svatý kopeček víta dážď. Vyvažuje to však oduševnený výklad našej sprievodkyne po múzeu-Pavlíny. Od 10.00 h je v bazilike sv. omša -Božie telo s procesiou okolo kostola, takže na „náš“ koncert sa dostávame až okolo 12.15 h. Spievame náš sakrálny repertoár, teda 6 piesní a v hľadisku je okrem návštevníkov aj početná skupina rodinných príslušníkov, ktorí si nás prišli vypočuť, povzbudiť a zatlieskať nám.
      Hlad je už veľký, takže obedujeme na Svatom kopečku v reštaurácii „U Macků“ a veru, všetko sme zjedli.
      Sadáme znova do autobusu a ideme cez Trenčín (tu nás opúšťa členka zboru, ktorá ide do práce) a Žilinu, kde sa už tradične občerstvujeme.
      Vďaka nápadu našej Zuzky Rendošovej, ktorý sme doviedli do reálneho konca, sme videli a zažili dve krásne moravské mestá, Brno a Olomouc, a presvedčili sme sa, že náš miešaný spevácky zbor CHORUS IGLOVIA môže cestovať a vystupovať v podstate všade, kde chce a kde si to vybaví. Pre budúcnosť je to zaujímavé zistenie.

Autor: Ing. Igor Murko, Snímka: Ing. František Kafka
  Copyright © 2008 - 2024 Chorus Iglovia, Lukáš Šabľa; Všetky práva vyhradené