Slovenský jazyk English Deutsch Italiano Русский язык
Chorus Iglovia
      Nájdete nás aj na
     
      FACEBOOK-u
  najnovší článok
 Brno a Olomouc 2024

Spišské zborové dni 2013

Spišská Nová Ves 20. novembra 2013 - CHORUS IGLOVIA úspešne vystúpil na Spišských zborových dňoch 2013, keď sa ako jediný zbor predstavil dva razy. Najprv v stredu 20.11.2013 v koncertnej sále Reduty získal v rámci súťažného festivalu zlaté pásmo, aby sa potom na druhom koncerte v piatok 22.11.2013 v grécko-katolíckom kostole Premenenia Pána predstavil opäť, ale s iným repertoárom.

Spišské zborové dni 2013 - 20.11.2013

    Už po 24. raz usporiadali kultúrni činovníci zo Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi prehliadku zborového spevu, ktorá sa v tomto roku konala počas dvoch dní a na dvoch úplne odlišných koncertoch.
    V stredu 20.11.2013 sa v koncertnej sále Reduty v Spišskej Novej Vsi konala súťažná prehliadka, na ktorej vystúpili iba 3 zbory – Banícky spevokol pri Baníckom spolku Spiš, miešaný spevácky zbor CHORUS IGLOVIA – oba zo Spišskej Novej Vsi a dievčenský spevácky zbor IUVENTUS PAEDAGOGICA z Levoče.
    CHORUS IGLOVIA patrí k stáliciam zborového spevu na Spiši, čo dokázal na stredajšej súťažnej prehliadke v koncertnej sále Reduty v Spišskej Novej Vsi. Pred 3- člennou porotou, ktorej predsedala p. Zacharová, odspieval náročný repertoár piatich ťažkých skladieb, čo mu vynieslo zlaté pásmo. Je to nielen pokrok voči vlaňajšku, ale aj ocenenie trpezlivej a tvorivej práce dirigentky zboru Mgr. Marty Novákovej a všetkých jeho členov.
    CHORUS IGLOVIA sa potom predstavil aj na prehliadke cirkevných speváckych zborov v piatok 22.11.2013 v grécko-katolíckom kostole Premenenia Pána v Spišskej Novej Vsi, kde zaspieval päť skladieb, z toho 4 úplne odlišné ako na prvom koncerte.
    Oba koncerty zhodnotila dirigentka CHORUS IGLOVIA, p. Mgr. Marta Nováková, takto: „Pre nás mali SZD 2013 viacero významov. Tým prvým je to, že sa vždy chceme predstaviť domácemu publiku, aby sme ukázali, čo sme za rok nacvičili a predviedli vždy i niečo nové. Ocenenie v podobe zlatého pásma je pre nás určitým zadosťučinením i záväzkom.
Tým druhým je to, že sme tesne pred vianočnými koncertmi Tichá noc 2013, takže vystúpenie „naostro“ vždy privítame. Tohto roku prijal pozvanie miešaný spevácky zbor CORALE CAMINESE z talianskeho Udine, takže sa diváci majú na čo tešiť.
Tým tretím významom je skutočnosť, že sa chystáme v roku 2014 na súťažný festival do Gdańska, takže sme si odspievali takmer celý súťažný repertoár. Chcem pochváliť našich spevákov, pretože najmä v stredu (keď sa súťažilo) podali fantastický výkon a hoci sme neboli v kompletnej zostave, porota nám dala „zlato“. Počet našich spevákov je už totiž na čísle 40, ale je na škodu, že všetci prísť nemohli“.

Autor: Ing. Igor Murko, Snímka: Ing. František Kafka
  Copyright © 2008 - 2024 Chorus Iglovia, Lukáš Šabľa; Všetky práva vyhradené