Slovenský jazyk English Deutsch Italiano Русский язык
Chorus Iglovia
      Nájdete nás aj na
     
      FACEBOOK-u
  najnovší článok
 Brno a Olomouc 2024

Tichá noc 2013

Spišská Nová Ves 21. decembra 2013 - Miešaný spevácky zbor CHORUS IGLOVIA už tradične predviedol 2 krásne koncerty Tichá noc 2013. Tentoraz boli jeho hosťom speváci z miešaného speváckeho zboru CORALE CAMINESE z Talianska.

Tichá noc 2013 - 21.12.2013

      V poslednú sobotu pred Vianocami sa vyše 450 divákov prišlo pozrieť a vypočuť si dva vianočné koncerty Tichá noc 2013, ktoré vždy v adventnom čase spievajú členovia miešaného speváckeho zboru CHORUS IGLOVIA zo Spišskej Novej Vsi. Nikdy na ňom nechýba hosť. Tentoraz to bol miešaný spevácky zbor CORALE CAMINESE zo severu Talianska.
      Diváci reagujú priaznivo na pásmo hudby a hovoreného slova, pretože ako mnohí z nich hovoria, vždy sa na koncert tešia, lebo ním pre nich začínajú Vianoce.
      V koncertnej sále Reduty v sobotňajší podvečer žiarila prekrásna 5-metrová jedlička, ktorá je symbolom Vianoc. Koncert sa vinul v nádhernej sviatočnej atmosfére, kde samostatný blok dostali hostia pod vedením svojho dirigenta p. Francesca Zorziniho. Talianski hostia zaspievali diela majstrov 15. i 19. storočia, ako aj úpravy ľudových piesní a kolied v ich friulskom nárečí.
      Dirigent hostí Francesco Zorzini: „Boli sme príjemne prekvapení vlastne všetkým. Najskôr už samotným pozvaním, pretože väčšina z nás na Slovensku nebola. Potom prístupom Vášho zboru, organizáciou koncertov, množstvom prajných divákov a v neposlednom rade i vynikajúcou akustickou koncertnou sálou, a samozrejme, veľmi dobrým výkonom vášho speváckeho zboru. Spievalo sa nám tu výborne a odspievali sme 10 skladieb rôznych období a štýlov, ako aj skladby v našom rodnom friulskom nárečí. Máte skvelé a vnímavé publikum a nadviazali sme opäť nové priateľstvá. Už teraz sa tešíme na návštevu CHORUS-u IGLOVIA u nás v Taliansku.“
      Domáci speváci z CHORUS IGLOVIA venovali tiež posledné mesiace príprave a nácviku repertoáru na tieto koncerty a aj im sa dostalo rovnakého potlesku a odmeny v podobe spokojnosti divákov. Odozva na jednotlivé skladby bola rôzna, pričom diváci priaznivo reagovali na skladby, kde znel rytmický sprievod v rukách dirigentky Mgr. Marty Novákovej – tamburína či pravý nefalšovaný ozembuch, ktoré boli súčasťou prednesu vianočných kolied. Celému koncertu dodala sviatočnú atmosféru veľmi pekným hovoreným slovom konferencierka Zuzka Murková.
      Svoje pocity vyjadrila aj dirigentka CHORUS IGLOVIA Mgr. Marta Nováková: „ Pokiaľ vieme, tak taliansky zbor spieval v Spišskej Novej Vsi vôbec po prvý raz. Réžia našich koncertov má svoju schému, súčasťou ktorej je i spoločná skladba. Na týchto koncertoch to bola talianska koleda, ktorú dirigoval p. Francesco Zorzini. Na nácvik oboch (rovnakých) koncertov, v ktorých CHORUS IGLOVIA predviedol až 18 skladieb (!) sme mali viacej času ako vlani. Súčasťou repertoáru vianočných koncertov boli i skladby, ktoré mienime predviesť na súťažnom festivale v Gdańsku, kam sa chystáme začiatkom budúceho roka. Vianočné koncerty sú naším umeleckým vrcholom na domácej scéne a vždy sa na ne zodpovedne pripravujeme. Som rada, že všetci naši členovia podali zodpovedný výkon, hoci to nebolo ľahké. Viacero spevákov malo totiž premiéru a hneď takto naostro. Takže nejaká tá tréma určite bola. S úrovňou oboch koncertov i výkonom spevákov som spokojná. Priaznivá odozva divákov nám dodáva množstvo energie do ďalšej práce a my už teraz vieme, že aj na koncerty Tichá noc 2014 sa budeme zodpovedne pripravovať, aby sme aj o rok navodili tú správnu vianočnú atmosféru a urobili ľuďom radosť. Svedčí o tom i 2x takmer vypredaná sála Reduty a rovnako i „standing ovation“.
      Vypredaná sála sa začala vyprázdňovať až po 100 minútach hudby a slova a po poslednej skladbe, ktorou je klasicky Tichá noc, zostali už iba krásne dojmy.
      Úspech nás však zaväzuje aj pre ďalšie ročníky vianočných koncertov.

Autor: Ing. Igor Murko, Snímka: Ing. František Kafka
  Copyright © 2008 - 2024 Chorus Iglovia, Lukáš Šabľa; Všetky práva vyhradené