Slovenský jazyk English Deutsch Italiano Русский язык
Chorus Iglovia
      Nájdete nás aj na
     
      FACEBOOK-u
  najnovší článok
 Clausthal-Zellerfeld 2023

Kisújszállás 2014

Kisújszállás 12. apríla 2014 - CHORUS IGLOVIA excelentne a dôstojne reprezentoval Spišskú Novú Ves v družobnom maďarskom meste Kisújszállás

Kisujszallas 2014 - 12.04.2014

      Na pozvanie speváckeho zboru PHOENIX navštívili v dňoch 11.4.-13.4.2014 speváci miešaného speváckeho zboru CHORUS IGLOVIA zo Spišskej Novej Vsi (ďalej CHI) družobné mesto Kisújszállás, kde zaspievali spolu jeden prekrásny koncert.
      Spišskonovoveský zbor bol pozvaný na oslavy 30. výročia vzniku zboru PHOENIX, v ktorom spieva i primátor Kisújszállásu p. István Kecze, ktorému sme odovzdali pozdravy od nášho primátora p. Jána Volného.
      Naši maďarskí priatelia sa o náš zbor CHI postarali precízne a vo všetkom na jednotku. V piatok, hneď po príchode nás ubytovali v krásnom a štýlovom hoteli Kumánia, ktorý je známy i v ňom sa nachádzajúcim aquaparkom. Do neho sme hneď po príchode vošli a relaxovali, čo sa až nechcelo veriť.
      V sobotu sme si doobeda pozreli Kisújszállás s krásnou radnicou, ktorá (a nielen tá) je v totálnej rekonštrukcii. Ďalej sme si pozreli miestne múzeum regiónu a znovu sme navštívili aquapark (viď foto – CHI v županoch!)
      Poobede nás už čakala spoločná skúška, na ktorej sme si prespievali dve spoločné skladby Locus Iste a Zbor židov. Potom sme mali sálu iba pre seba na skúšku a o 17.00 h sa začal jubilejný koncert s názvom Vítanie jari. Tak nádhernú atmosféru sme už dávno nezažili a celý priebeh koncertu vystihla dirigentka CHI Marta Nováková: „Naši maďarskí priatelia nás pozvali na svoje jubileum, čo je poctou samo o sebe. Na koncerte nám dali priestor na hovorené slovo a 2x 15 min. spevu, čo je tiež pekný „priestor“ na prezentáciu. V našom prvom bloku sme spievali okrem spoločnej skladby Locus iste (ktorú som mala tú česť dirigovať ja), aj blok piesní vážnejšej hudby od autorov Sisaksa, Brucknera, Zellioliho, Sch.-Trnavského, Čajkovského Ladižinského či Younga. Tento blok piesní bol plne kompatibilný s piesňami zboru Phoenix, takže ešte aj repertoárovo sme sa zhodli. V našom druhom bloku sme interpretovali piesne od Dvořáka, Despréz, Lukáša, Bystrého, Suchoňa, Hroňka, Halmu, kde zazneli aj úpravy ľudových piesní. Naši speváci podali výborný výkon a mne sa dirigovalo veľmi dobre, pretože atmosféra v sále bola vyslovene pozitívna. Maďarskí diváci reagovali dlhotrvajúcim potleskom po každej skladbe, až sa nechcelo veriť. Záverečnú spoločnú skladbu Zbor židov dirigovala domáca dirigentka p. Katalin Vajna, ale to už boli diváci doslova vo vare a z toho vyplynul „standing ovation“. Potom nastal priestor na „ďakovačku“ a kvety, ale ešte predtým zazneli gratulácie k ich výročiu a odovzdali sme dary a pozdravy. Nebola som ďaleko od sĺz v očiach, pretože tak príjemných ľudí v takej nádhernej prajnej atmosfére sme na koncerte dávno nezažili“.
      Po jubilejnom koncerte bola slávnostná večera a posedenie oboch zborov v hoteli a ešte len tu sa strhla nefalšovaná zábava. Spievali sa piesne na striedačku a rečová bariéra nehrala žiadnu úlohu, aj keď sme mali so sebou veľmi dobrú tlmočníčku. Nakoniec sme si pri vlastnom speve (i za pomoci gitary) aj spoločne zatancovali.
      V nedeľu sme si po rozlúčke s hostiteľmi a odchode z Kisújszállásu ešte cestou pozreli krásne mesto Debrecín, aby sme sa večer vrátili domov plní dojmov, zážitkov a emócií. Prekrásnych!

Autor: Ing. Igor Murko, Snímka: Ing. František Kafka
  Copyright © 2008 - 2023 Chorus Iglovia, Lukáš Šabľa; Všetky práva vyhradené