Slovenský jazyk English Deutsch Italiano Русский язык
Chorus Iglovia
      Nájdete nás aj na
     
      FACEBOOK-u
  najnovší článok
 Clausthal-Zellerfeld 2023

Camino al Tagliamento 2014

Camino al Tagliamento 5. júla 2014 - Miešaný spevácky zbor CHORUS IGLOVIA si v júli 2014 opäť zakoncertoval, tentoraz v severnom Taliansku, kde oplatil návštevu zboru z Camina al Tagliamento.

Camino al Tagliamento 2014 - 05.07.2014

      Rok 2014 je pre CHORUS IGLOVIA skutočne cestovný. Po Gdańsku (Poľsko) a Kisújszállási (Maďarsko) sa speváci miešaného speváckeho zboru HORUS IGLOVIA (ďalej CHI) vybrali ešte viacej na juh a zaspievali si v severnom Taliansku. Oplatili návštevu speváckemu zboru Corale Caminese z mestečka Camino al Tagliamento, ktorý spieval v Spišskej Novej Vsi na posledných vianočných koncertoch Tichá noc 2013.
      Cestovanie patrí k neodmysliteľnej súčasti každého záujmového zoskupenia, takže aj speváci z CHI sadli vo štvrtok 3.7.2014 večer do autobusu, aby cez Maďarsko a Slovinsko dorazili do cieľa cesty neďaleko Udine.
      Privítalo nás pekné počasie, ktoré nám vydržalo počas celého pobytu v Taliansku, ako aj pri návrate domov. Do Camina sme prišli v piatok 4.7.2014 pred obedom, ubytovali sme sa v prekrásnom prostredí v štýlových vilkách zo 16. storočia a začal sa pre nás prebohatý program. Hneď poobede nás oficiálne (so šerpou na hrudi) privítal starosta obce Camino al Tagliamento na miestnej radnici, kde nás oboznámil s tým, že sme hosťami ľudí z kraja Friuli a dostali sme spomienkové predmety nielen pre seba, ale aj pre nášho p. primátora Jána Volného.
      Potom dostal každý člen zboru svoj bicykel (9-ti nebicyklujúci cestovali autom) – viď foto a hostitelia nás previedli okolím svojej obce a regiónu. Bolo to jednoducho fantastické a bolo sa na čo pozerať. Celkovo sme nabicyklovali vyše 28 km, čo je pre ľudí zo speváckeho zboru veľmi slušný výkon. Takže sme si nielen zaspievali, ale aj zašportovali.
      Na bicykloch sme zavítali aj do miestnej fabriky na výrobu organov ZANIN, ktorú vedie už 7. generácia rodiny Zaniniovcov. Starý pán Gustavo Zanin nás sprevádzal po fabrike a ukázal i vysvetlil nám, ako sa také organy vyrábajú, ako sa rekonštruujú, ako sa robia píšťaly, ako sa ladia a v neposlednom rade, ako sa takému nástroju vdýchne život.
      Členka zboru Mária Zrostová: „Bola to nádherná a veľmi zaujímavá exkurzia. Toto vidieť a počuť sa hocikde nedá, veď organy z tejto firmy sú po celom svete a p. Zanin ich za svoj život vyrobil vyše 600. Som nesmierne rada, že sme mu mohli vo fabrike aj zaspievať a pozvať ho na náš koncert v Camine, kde potom aj skutočne prišiel.“
      Ešte v ten deň po večeri sme boli pozrieť v susednej obci slávnosť (Fiestu) pri príležitosti osláv úrody a dediny, kde sme sa spoznali s viacerými miestnymi obyvateľmi. Bol to skutočne náročný a krásny deň, ale stále sme boli len na začiatku.
      V sobotu 5.7.2014 sme mali koncertný deň, ale koncert bol až neskoro večer. Najprv sme po raňajkách cestovali (teraz už autobusom) na prehliadku známych miest Aquileia (starorímske zrúcaniny, prístav a rozsiahle vykopávky, zapísané aj na zozname UNESCO), Palmanova so svojím 9-cípym tvarom, tromi mestskými bránami a 6-hranným námestím, ako aj Udine, kde sme stihli ešte centrum so zámkom a podzámkom.
      Členka zboru Zuzka Rendošová: „ Stále vidíme nové a nové veci, je to prekrásne takto popri speve spoznávať svet.“
      Po návrate z výletu zostalo ešte trocha času na prípravu a generálku na samotný koncert CHI a domáceho zboru Corale Caminese, ktorý sa konal v parku obkolesenom budovami zo XVI. storočia. Už generálka, kde sme si oba zbory zospievali spoločnú pieseň Tourdion (fr.), naznačila, že sa nám bude na koncerte spievať dobre.
      Dirigentka zboru Marta Nováková: „Všetci členovia zboru dokázali svoje odhodlanie, pretože po náročnom dni zaspievali veľmi dobre a na vysokej úrovni celý náš repertoár. Ten bol rozdelený na 2 bloky. V tom prvom sme zaspievali 8 piesní slovenských, českých i moravských, ktorými sme prezentovali našu kultúru a hlavne náš naturel. V tom druhom tiež 8 piesní, ale z rozličných krajín, väčšinou tanečného a populárneho charakteru, a samozrejme, v iných jazykoch. Spievali sme po anglicky, francúzsky, taliansky, hebrejsky, indonézsky i po rusky. Domáci diváci boli úžasní, ale najviac reagovali na taliansku pieseň – La Montanara“.
      Po koncerte, to sa už blížila polnoc, sme sa dostali na spoločné posedenie oboch zborov spojené s rautom a oficialitami. Hovorili sa želania, ďakovalo sa a dávali sa darčeky i dary. Jedni druhým. Bolo to kúzelné a milé. Najmilšia však bola bezprostrednosť a pohostinnosť domácich spevákov a ľudí vôbec. Tí by nám zniesli aj modré z neba. A tá nefalšovaná spoločná zábava, kde sme si spolu zahrali (gitary i kontrabas), zaspievali a zatancovali, bez žiadnej rečovej bariéry. Okolo 2-hej hodiny ráno sme sa však už porúčali do postele, pretože nás čakal ďalší deň pobytu 6.7.2014 a výlet do Benátok.
      Zdalo by sa, že väčšina spevákov v Benátkach bola, ale opak je pravdou. O to viacej sa tam tešili. Hostitelia sa zasa vytiahli a poskytli nám sprievodcu i odborníka na Benátky. Tlmočenie do slovenčiny veľmi dobre robila Katka Bandžuchová, a to nielen v Benátkach, ale počas celého pobytu. Benátky nás privítali slnečným dňom, kúzelnými uličkami, kanálmi, mostami i loďkami či gondolami a samozrejme Námestím sv. Marka s jeho všetkými budovami a vežami. Po spoločnej exkurzii sme vo voľnom čase „preskúmali“ zákutia Benátok a spolu sme v nich „odšľapali“ skoro 19 km, pričom do Camina na večeru sme dorazili až večer o 21. hodine. Po večeri nás domáci pozvali na vínko do miestnej vinárne, kde sme okrem ochutnávky výborného vína opäť spolu tancovali, spievali i hrali. No nemalo to chybu. Tí domáci ľudia z regiónu Friuli sú veľmi srdeční a neskutočne priateľskí a pohostinní, aj keď oni sami tvrdia, že oni nám to len „vracajú“ za ich pobyt u nás.
      Členka zboru Anna Žáková: „ Môžem povedať, že návštevou Benátok sa mi (a nielen mne) splnil sen. To, čo sme tu videli a zažili, bolo niečo prekrásne a napĺňa nás to energiou a chuťou na ďalšie spoznávanie rôznych kútov sveta.“
      Nastal čas odchodu z Camina, takže sme sa v pondelok 7.7.2014 po raňajkách s domácimi hostiteľmi rozlúčili, ale domov sme šli ešte cez Bibione. V pondelok sme si vyhradili celý deň na pobyt pri mori. Jasno, slnečno a 36°C v tieni bolo zárukou perfektne stráveného dňa. Spolu sme sa vykúpali, zašantili si i zaplávali v mori, pozreli sme si promenádu i miestne obchodíky a nakúpili darčeky.
      Člen zboru Pavol Gubka: „Ak sme niečo mohli zhustiť do perfektného pobytu, tak sa nám to teraz podarilo. Celý zájazd do Talianska, vrátane koncertu, bol vydarený a Bibione s morom bola čerešnička na torte. Tešíme sa.“
      Domov sme podľa plánu dorazili v utorok 8.7.2014 ráno a hoci unavení, ale spokojní, niektorí šli rovno do práce. Aj to je život, hlavne ten náš spevácky v CHORUS IGLOVIA.

Autor: Ing. Igor Murko, Snímka: Ing. František Kafka
  Copyright © 2008 - 2023 Chorus Iglovia, Lukáš Šabľa; Všetky práva vyhradené