Slovenský jazyk English Deutsch Italiano Русский язык
Chorus Iglovia
      Nájdete nás aj na
     
      FACEBOOK-u
  najnovší článok
 Brno a Olomouc 2024

Tichá noc 2014

Spišská Nová Ves 20. decembra 2014 - Vianočné koncerty Tichá noc 2014 zaplnili 2 razy koncertnú sieň Reduty. Hosť koncertov – spevácky zbor NOVADORAMUS zo Slovinska svojim repertoárom vynikajúco dopĺňal domáci spevácky zbor CHORUS IGLOVIA.

Tichá noc 2013 - 20.12.2014

      Už po 26. raz usporiadali speváci z miešaného speváckeho zboru CHORUS IGLOVIA vianočné koncerty Tichá noc.
      Vianočné koncerty v Spišskej Novej Vsi sú medzi priaznivcami zborového spevu veľmi populárne a záujem divákov a poslucháčov prekonal všetky očakávania. Dva razy vypredaná koncertná sála Reduty ožila v poslednú sobotu pred „Vilijou“ zborovými skladbami v rôznych žánroch i vianočnými koledami.
      Na tohtoročnej Tichej noci 2014 sa ako hosť predstavil miešaný spevácky zbor zo slovinského Slovenj Gradca. Ich dirigentka pani Mgr. Janja Kresnik neskrývala hlboké dojmy: „Som uchvátená (všetci sme uchvátení) celým priebehom našej návštevy tu u Vás v Spišskej Novej Vsi. Naši hostitelia sa o nás starajú príkladne a videli sme Vaše krásne mesto aj z výšky kostolnej veže, rovnako sme si pozreli i starobylú Levoču. Ešte aj počasie nám vyšlo. Niečo prekrásne! Čo sa týka koncertov, tak na tie mám iba superlatívy. Vašu krásnu sálu Vám môžeme iba závidieť. Spieva sa v nej veľmi dobre a rovnako nás milo prekvapilo to množstvo divákov. Snažili sme sa zaspievať ľudové skladby z našej krajiny i regiónu, no a samozrejme aj tie vianočné. Dojmy sú nezabudnuteľné, diváci boli fantastickí. Vašich spevákov radi privítame u nás“ .
      Domáci speváci z CHORUS IGLOVIA sa opäť „vytiahli“, pretože zaspievali spolu 23 skladieb, vrátane spoločnej skladby so slovinským zborom a samozrejme Tichú noc.
      Dirigentka domáceho zboru Mgr. Marta Nováková neskrývala spokojnosť: „Odkedy dirigujem tento zbor ako 1. dirigentka, prvý raz sa na javisku predviedlo spolu vyše 40 spevákov, čo je vynikajúce. O spievanie v našom zbore je záujem, a to ma nesmierne teší. Všetci sa snažili a podali veľmi dobrý výkon, aj keď si uvedomujeme, že stále je čo zlepšovať. Tieto koncerty mali za úlohu ľudí nielen naladiť na Vianoce, ale aj ukázať akýsi prierez našej 2-ročnej činnosti a prezentáciu nášho umenia. Tri skladby boli premiérové, a keďže máme veľa nových členov, tak pre nich bolo tých premiérových skladieb určite viac. Dva razy vypredaná Reduta nám dokazuje, že naša poctivá práca a srdce, ktoré do spevu vkladáme, prináša naplnenie a potešenie nielen nám, spevákom, ale aj divákom. Ľudia chcú počuť kvalitný zborový spev a ja verím, že svojimi výkonmi na oboch koncertoch sme sa k nemu aspoň trochu priblížili. Aj naši hostia vyslovene „zapadli“ svojím repertoárom do konceptu oboch koncertov, hoci sme sa na tom nedohadovali v takom širokom rozsahu“.
      Vynikajúci výkon podala i konferenciérka celého programu p. Mgr. Zuzana Kleinová, ktorá koncerty moderovala. Tóny Tichej noci v oboch rečiach, teda po slovensky i po slovinsky, dali už tradičnú bodku za vydareným podujatím. Spevákov z CHORUS IGLOVIA čaká v roku 2015 ďalšia vytrvalá, ale radostná práca na nových skladbách.


Na snímke speváci oboch zborov spolu s dirigentkami.

Autor: Ing. Igor Murko, Snímka: Ing. František Kafka
  Copyright © 2008 - 2024 Chorus Iglovia, Lukáš Šabľa; Všetky práva vyhradené