Slovenský jazyk English Deutsch Italiano Русский язык
Chorus Iglovia
      Nájdete nás aj na
     
      FACEBOOK-u
  najnovší článok
 Brno a Olomouc 2024

Slovenj Gradec 2016

Slovenj Gradec 2. júla 2016 - Miešaný spevácky zbor CHORUS IGLOVIA v júli 2016 opäť reprezentoval, tentoraz v Slovinsku, kde oplatil návštevu zboru zo Slovenj Gradeca.

Slovenj Gradec, 02.07.2016

      Rok 2016 je pre CHORUS IGLOVIA skutočne cestovný. Po Krosne (Poľsko) a súťažnej Bratislave sa speváci miešaného speváckeho zboru CHORUS IGLOVIA (ďalej CHI) vybrali ešte viacej na juh a zaspievali si v severnom Slovinsku. Oplatili návštevu speváckemu zboru Novadoramus z mestečka Slovenj Gradec, ktorý spieval v Spišskej Novej Vsi na vianočných koncertoch Tichá noc 2014.
      Cestovanie patrí k neodmysliteľnej súčasti každého záujmového zoskupenia, a tak aj speváci z CHI sadli vo štvrtok 30.6.2016 večer do autobusu, aby cez Maďarsko dorazili do cieľa cesty do Ľubľany (Ljubljany), hlavného mesta Slovinska.
      Privítalo nás pekné počasie, ktoré nám vydržalo počas celého pobytu v Slovinsku (s výnimkou odchodu zo Slovenj Gradeca v nedeľu), ako aj pri návrate domov. Do Ľubľany sme prišli v piatok 1.7.2016 ráno a vyčlenili sme si na ňu 9 hodín.
      Ľubľana je mesto, ktoré žije, a ktoré uchváti každého návštevníka. Po príchode sme sa informovali v miestnom I-čku a hneď sme vyrazili na kopec v strede mesta, kde je miestny hrad. V ňom je toľko atrakcií, výstav a rôznych akcií, že sme v ňom zotrvali vyše 3 hodiny a stále bolo čo pozerať a naviac, sme si aj zaspievali v hradnej kaplnke, čo ostatní návštevníci ocenili potleskom. Túlanie sa uličkami Ľubľany a prechod po „trojmostí“ alebo po moste „drakov“ len umocnilo veľmi sympatickú atmosféru tohto „malého“ hlavného mesta. Nemohla chýbať ani káva a zmrzlina pri posedení v kaviarničkách na nábreží rieky Ljubljanice.
      Po prehliadke Ľubľany sme nasadli do autobusu a podvečer došli do cieľa našej cesty, do Slovenj Gradeca. Predstavitelia hosťujúceho zboru sa o nás príkladne postarali a pripravili nám skutočne bohatý program. Ešte v ten večer si vedenie oboch zborov posedelo v miestnej reštaurácii s názvom „MURKO“. Toto nie je výmysel, ale holý fakt, na ktorom sme sa zabávali celý pobyt.
      V sobotu 2.7.2016 sme si prezreli krásne mestečko Slovenj Gradec, navštívili sme múzeum i starobylé kostoly. Hneď potom nás oficiálne privítal primátor mesta Slovenj Gradec, ktorý sídli v skutočne prekrásnej radnici.
      Nasledovala cesta do miestnej fabričky na výrobu cukroviniek, perníkov a sviečok, ktorú vedie už 9. generácia rodiny Pergerovcov. Pán Perger nás oboznámil s výrobou a pomocou premietania aj s históriou tejto svetoznámej fabričky, kde si neobyčajné sviečky obstarali také svetoznáme osobnosti ako napr. Dalajláma, Bush či Pavarotti.
      Členka zboru Mária Dirgová: „Bola to nádherná a veľmi zaujímavá exkurzia. Toto vidieť a počuť sa hocikde nedá, veď len výroba týchto medových sviečok je veľké umenie. A keď sme videli kroniku, kde sa zapísali svetové osobnosti, tak to bolo skutočne až na „hušu skuru“.“
      Potom sme cestovali na miestnu vyhliadku (viď foto), kde sa nám naskytol úchvatný pohľad na celé mesto. Na záver výletu sme dostali prekvapenie v podobe návštevy „Škriatkolandu“ v prírode, kde sa nám s pripraveným programom a expozíciou prihovorili „škriatkovia“ v úboroch. Veľmi milé.
      Členka zboru Mária Sokolská: „Neustále vidíme nové a nové veci, o ktorých existencii sme doteraz ani len netušili. Toto všetko zažijeme iba vďaka zborovému spevu.“
      Po návrate z výletu zostalo ešte trocha času na prípravu a generálku na samotný koncert CHI a domáceho zboru Novadoramus, ktorý sa konal na miestnom historickom námestí. Už generálka, kde si oba zbory zaspievali spoločnú slovinskú pieseň, naznačila, že sa nám bude na koncerte spievať dobre.
      Dirigentka zboru Marta Nováková: „Všetci členovia zboru dokázali svoje odhodlanie, pretože po náročnom dni zaspievali veľmi dobre a na vysokej úrovni celý náš repertoár. Spolu 24 piesní bolo rozdelených do 3 blokov. V tom prvom sme zaspievali 5 sakrálnych piesní. V druhom bloku, ktorý bol zameraný na úpravu ľudových piesní, sme ich zaspievali 8. Tretí blok už bol vyslovene „medzinárodný“, pretože sme spievali aj v iných jazykoch. Celkovo sme okrem slovenčiny spievali až v 10-tich jazykoch, čo prítomní ocenili. Domáci diváci boli úžasní, ale najviac reagovali na slovinskú pieseň – Materino srce.“
      Po koncerte, to sa už blížila desiata hodina, sme sa dostali na spoločné posedenie oboch zborov spojené s rautom a oficialitami. Hovorili sa želania, ďakovalo sa a dávali sa darčeky i dary. Bolo to kúzelné a milé. Najmilšia však bola bezprostrednosť a pohostinnosť domácich spevákov a všetkých ľudí vôbec. Tí by nám zniesli aj modré z neba. A nefalšovaná spoločná zábava, kde sme si spolu zahrali, zaspievali a zatancovali bez akejkoľvek rečovej bariéry. Okolo 2-hej hodiny ráno sme sa však už porúčali do postele, pretože nás čakal ďalší deň pobytu 3.7.2016 a výlet do chorvátskej Medveje - k moru, kde sme si „vyhradili“ nedeľňajšie popoludnie. Polojasno a nakoniec slnečno, teplé a čisté more, to bola záruka perfektného pobytu pri ňom.
      Člen zboru Imrich Farkaš „Opäť sa vydarila jedna z našich akcií. Všetko na tomto zájazde bolo fantastické, cesta, pobyt, nové prostredie s novými zážitkami, vydaril sa i koncert a nakoniec i pobyt pri mori. Tešíme sa.“
      Domov sme podľa plánu dorazili v pondelok 4.7.2016 ráno a hoci unavení, ale spokojní, niektorí šli rovno do práce. Aj to je život, hlavne ten náš spevácky v CHORUS IGLOVIA.
      

Autor: Ing. Igor Murko, Snímka: Ing. František Kafka
  Copyright © 2008 - 2024 Chorus Iglovia, Lukáš Šabľa; Všetky práva vyhradené