Slovenský jazyk English Deutsch Italiano Русский язык
Chorus Iglovia
      Nájdete nás aj na
     
      FACEBOOK-u
  najnovší článok
 Brno a Olomouc 2024

Tichá noc 2016

Spišská Nová Ves 17. decembra 2016 - Speváci z CHORUS IGLOVIA zaspievali v dvakrát vypredanej koncertnej sále Reduty vianočné koncerty Tichá noc 2016 spolu so svojím hosťom Podkarpackim Chórom Mieskim z poľského Rzeszowa.

Tichá noc 2016, 17.12.2016

      Vianočné koncerty Tichá noc zazneli v podaní CHORUS IGLOVIA a jeho hosťa už po 28.- krát, takže môžeme už smelo hovoriť o tradícii.
      Koncertná sála Reduty sa zaplnila po dva razy v poslednú sobotu pred „Viľijou“ divákmi, ktorí si nenechali ujsť vianočné koncerty v podaní CHORUS IGLOVIA a jeho hosťa.
      Poľský spevácky zbor Podkarpacki Chór Mieski zaspieval spolu 10 piesní, z toho dve spoločné s nami. Diváci im veľmi búrlivo tlieskali nielen za koledy, ale aj za ľudové piesne v úprave i ostatné skladby z ich repertoáru.
      Prof. Grzegorz Oliwa – dirigent Podkarpackého Chóru Mieskeho: „Boli sme poctení pozvaním na Vaše vianočné koncerty a stále sme nechápali, prečo sú až dva. A rovnaké. Ihneď sme to však pochopili, len čo sme videli dvakrát plnú sálu, čo Vám nesmierne závidíme. A závidíme Vám i tú krásnu akustickú koncertnú sálu Reduty. Cítili sme sa tu vynikajúco, bolo o nás fantasticky postarané. Videli sme Spišskú Novú Ves, teda jej centrum, rovnako aj starobylú Levoču. Za toto všetko sa chcem CHORUS-u IGLOVIA za nás všetkých veľmi pekne poďakovať. Účinkovanie u Vás je povzbudením do ďalšej práce pre nás, lebo stretnutie viacerých zborov prináša len pozitíva.“
      Domáci speváci sa predviedli v dvoch blokoch spolu s 18-timi skladbami, z ktorých dve zaspievali spoločne s hosťujúcim zborom – jedna bola poľská koleda a tou druhou bola na záver pieseň Tichá noc.
      Mgr. Marta Nováková – dirigentka CHORUS IGLOVIA: „Náš scenár je už viac rokov daný svojím rozdelením na 3 bloky, z ktorých dva spievame my a jeden blok piesní je určený nášmu hosťovi. Tohto roku sme si pozvali mužský spevácky zbor Podkarpacki Chór Mieski z poľského Rzeszowa, ktorý pod vedením svojho dirigenta p. Grezgorza Oliwu predviedol skutočne kvalitný výkon a očaril našich divákov. A na dôvažok nás p. Oliwa veľmi ochotne sprevádzal na klavíri v našej skladbe Laudate omnes gentes, čo bolo malým prekvapením pre divákov, keď zistili, kto to vlastne pre nás hral. Náš domáci zbor CHORUS IGLOVIA predviedol svoje vystúpenie vo veľkom štýle, aj keď my vieme, kde nás „päta tlačí“. Opäť sme zaspievali pre našich verných divákov piesne z nášho repertoáru, medzi ktorými nechýbali vianočné koledy. Na ne totiž poslucháči každý rok čakajú. Som svojim spevákom vďačná, že mali a stále majú entuziazmus, chuť a výdrž spievať a nacvičovať stále nové a nové skladby, pretože naše koncerty boli z 90-tich % s úplne novými skladbami. Rovnako som vďačná aj našim dvom novým konferenciérom, pretože tohoročné vianočné koncerty nám konferovali Lucia Hámorová a Marek Matúš z Gymnázia na Školskej ulici. A zhostili sa tejto úlohy veľmi dobre. Musím ešte podotknúť, že tento rok sme netradične nekončili naše vianočné spievanie koncertmi v Redute, ale pokračovali sme ešte v Odoríne, kde sme na pozvanie Základnej školy v Odoríne prispeli k vianočnej atmosfére v miestnom kostole. Sme radi, že v neďalekej dedinke sme mohli predviesť svoje umenie a pomohli navodiť sviatočnú vianočnú náladu.“

Autor: Ing. Igor Murko, Snímka: Ing. František Kafka
  Copyright © 2008 - 2024 Chorus Iglovia, Lukáš Šabľa; Všetky práva vyhradené