Slovenský jazyk English Deutsch Italiano Русский язык
Chorus Iglovia
      Nájdete nás aj na
     
      FACEBOOK-u
  najnovší článok
 Clausthal-Zellerfeld 2023

Tichá noc 2019

Spišská Nová Ves 21. decembra 2019 - Speváci z miešaného speváckeho zboru CHORUS IGLOVIA účinkovali na vianočných koncertoch 21.12.2019 v Spišskej Novej Vsi a 6.1.2020 na Trojkráľovom koncerte v Levoči.

Tichá noc 2019, 21.12.2019

      V predvianočnom čase na kultúrnej scéne nechýbal v Spišskej Novej Vsi zborový spev. Už po 31. raz usporiadali speváci z CHORUS IGLOVIA vianočné koncerty Tichá noc, ktoré odzneli v spišskonovoveskej sále Reduty v sobotu pred Štedrým dňom.
      „Chorusáci“ predviedli svoj tradičný výkon na dvoch po sebe idúcich koncertoch, na ktorých sa zasa tradične menili diváci. Každý rok spieva s nimi pozvaný hosť, ktorým bol v roku 2019 miešaný spevácky zbor Petko Stainov z bulharského mesta Kazanlak.
      Bulharský zbor účinkoval v Spišskej Novej Vsi po prvý raz a naši hostia predviedli výborný výkon, pričom v ich predvedení sa zaskveli aj dvaja sólisti a klaviristka.
      Mladen Stanev – dirigent miešaného speváckeho zboru PETKO STAINOV: „Sme veľmi príjemne prekvapení jednak samotným pozvaním, jednak príjemnou atmosférou i akustickou sálou, a v neposlednom rade aj vrelým prijatím, programom a sympatickými ľuďmi. Naplniť túto sálu po dva razy divákmi, no, klobúk dole. Prišla sem iba polovica nášho zboru, pretože je to veľmi exponovaný čas a aj diaľka, ale myslím si, že to stálo zato. Aj kultúrne, aj spoločensky. Tešíme sa na spevákov z Chorus Iglovia u nás v Kazanlaku, kam by mali zavítať v lete 2020.“
      CHORUS IGLOVIA po krátkej pauze začal rok 2020 Trojkráľovým koncertom v pondelok 6.1.2020 v Bazilike sv. Jakuba v Levoči. Pred oltárom majstra Pavla predviedli svoj program z vianočných koncertov Tichá noc 2019, ktorý bol mierne upravený.
      Mgr. Marta Nováková – dirigentka CHORUS IGLOVIA: „Na vianočné koncerty sme sa ako obyčajne zodpovedne pripravovali. Do programu sme zaradili 7 nových piesní a na požiadanie zboru z Kazanlaku aj pieseň Aká si mi krásna. Asi najviac divákov zaujala zmes východoslovenských kolied, kde sme zaradili aj ľahko ovládateľné nástroje. Sme zvyknutí, že na večernom koncerte je vyššia návštevnosť aj náš výkon. Ani v jednom bode sa však naše očakávanie nenaplnilo.“
      „V Levoči sme spievali prvýkrát aj napriek tomu, že je to, takpovediac, „za rohom“. V Katedrále sv. Jakuba sa zvuk nádherne niesol. Bolo očarujúce a veľkolepé spievať v takom monumentálnom priestore. Nebolo to však jednoduché po takmer trojtýždňovej prestávke a v takej zime. Napriek tomu myslím, že sme nesklamali a diváci sa potešili piesňami, ktoré sme im zaspievali.“

Autor: Ing. Igor Murko, Snímka: Ing. František Kafka
  Copyright © 2008 - 2023 Chorus Iglovia, Lukáš Šabľa; Všetky práva vyhradené